Ieri, de Ziua Europei, ne-am întâlnit cu
prietenii de la clasa a IV-a pentru a-i anunţa rezultatele la concursul cu tema
Valorile Uniunii Europene. Am fost încântaţi de rezultatele obţinute de ei şi
de veselia cu care ne-au întâmpinat. Le-am oferit premiile, am discutat, am
avut o probă de baraj pentru a face departajarea locului I şi am făcut poze. Mulţumim încă o dată doamnei învăţătoare Mădălina Drăghia pentru sprijinul acordat.
După cum am promis, astăzi am revenit la clasa a IV-a pentru a desfăşura mai multe activităţi. Am început prin a vorbi despre valorile europene, iar apoi am avut o mică dezbatere pe această tema. Dupa discutie am organizat un concurs cu subiecte despre Uniunea Europeana şi despre valorile ce reprezintă această comunitate.Copii au fost grupati in echipe de câte 3 pentru a dobândi valori ca: munca in echipă, cooperare, comunicare, egalitate şi respect reciproc. Scopul acestui concurs nu a fost doar acela de a le evalua cunoştiinţele acumulate pe perioada campaniei, ci acela de a-i invăţa să lucreze in echipă. La sfârşitul concursului am rezolvat împreună subiectele şi am schimbat impresii. Premiile vor fi inmânate pe data de 9 Mai, după evaluarea lucrărilor de către membrii echipei noastre.
În timpul rămas i-am rugat să realizeze planşe cu tema ,,Valorile Europene prin ochii tai''. Copiii au fost receptivi şi-au reprezentat prin pictură valori ca egalitate, uniune şi respect. Considerăm că activitatea a fost un succes şi vom reveni la clasa a IV-a cu mare drag.
Ieri, în a doua zi de campanie, ne-am întâlnit cu colegii noştrii de clasa a IV-a. A fost o activitate foarte plăcută, dar şi o provocare pentru noi de a fi cât mai creativi şi de ai face pe cei mici să înţeleagă ce presupune Uniunea Europeană şi care sunt simbolurile şi valorile care stau la baza acestei comunităţi.
Am făcut o paralelă între o familie şi Uniunea Europeană şi am discutat despre valori ca egalitate, respect reciproc, unitate, solidaritate şi libertate. Am discutat şi despre programele Uniunii Europene dedicate tinerilor. Elevii au fost foarte entuziasmaţi să afle că tineri europeni îşi dedică din timpul lor şi fac voluntariat într-o altă ţară europeană. În finalul întâlnirii i-am provocat pe elevi la un mic joculeţ: să se aşeze în două şiruri după data lor de naştere, fără să vorbească. Deşi aparent acest joc nu are nici o legătură cu valorile europene, concluziile la care am ajuns împreună au dovedit contrariul: comunicarea are un rol foarte important în atingerea scopurilor, situaţie similară şi în cazul comunităţii Europene. Mai mult e nevoie să ne ascultăm unii pe alţii şi să ne respectăm.
Întâlnirea cu cei mici ne-a bucurat foarte mult deoarece aceştia ne-au transmis şi nouă din entuziasmul lor. Săptămâna viitoare vom continua întâlnirile cu ei. Îi mulţumim doamnei învăţătoare Drăghia Mădălina pentru sprijinul acordat.
Fiecare elev a primit acasă câte o prezentare a Uniunii Europene, a simbolurilor şi valorilor ce reprezintă această comunitate. Prezentarea este disponibilă aici.